Czym jest blw i dlaczego warto je stosować?

Opublikowane przez Eliza w dniu

Rozszerzanie diety dziecka to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla świeżo upieczonych rodziców. W większości przypadków ta przygoda zaczyna się od porcji pokarmu. A gdyby tak dać dziecku wybór i wybrać niezależność? W dzisiejszym artykule możemy przeczytać sporo o odstawianiu niemowląt od piersi, czyli cieszącym się coraz większą popularnością blw.

Czym jest blw?

Blw, czyli “Bobas lubi wybór” to metoda żywienia dziecka i stopniowe odstawianie od mleka matki lub mleka modyfikowanego. Dziecko samo decyduje, kiedy zacząć, ile i co będzie zjadać. Najważniejszym priorytetem Bobas lubi wybór jest ominięcie fazy papki. Prawidłowo zdefiniowane i realizowane blw polega na wprowadzeniu dziecka do rodzinnego posiłku, gdzie wszyscy jedzą to samo w tym samym czasie. “Bobas lubi wybór” to polska nazwa metody, dzięki której to dziecko rozwija umiejętność samodzielnego, naturalnego i szczęśliwego jedzenia.

Dlaczego stosujemy metodę blw?

Pociecha je sama od samego początku, a nie karmi się ją łyżeczką. Dziecko samo decyduje co i w jakich porcjach je, dzięki czemu różnorodność jego ulubionych potraw szybko wzrasta. Nie jest całkowicie oddzielone ani modyfikowane od mleka matki, samo decyduje, kiedy jest gotowe na zmniejszenie jego ilości. Dziecko uczy się bezpiecznego jedzenia, radzenia sobie z różnymi konsystencjami pokarmów i nabiera pewności siebie. Rodzice mogą cieszyć się gotowaniem prostszych, mniej skomplikowanych posiłków. Nie trzeba ich mieszać, a dziecko je tak samo jak inni. Kubki smakowe i przyjemność jedzenia rozwijają się od niemowlęctwa. Jedzenie według blw będzie wielką radością. Nie musimy się martwić o zabieranie z domu gotowych słoiczków z puree, ani prosić kelnera o ciepłą wodę do ich podgrzania.

Kiedy to się zaczyna?

Rozszerzanie diety dziecka powinno rozpocząć się po ukończeniu 6 miesiąca życia. Ta sama zasada dotyczy blw. Nie jest dobrym pomysłem podawanie stałych pokarmów niemowlętom poniżej 6 miesiąca życia, ponieważ ich układ pokarmowy nie będzie mógł wchłonąć z nich wszystkich składników odżywczych. Ponadto, takie dzieci mają małe żołądki oraz tylko mleko matki może zapewnić im zdrowy i prawidłowy rozwój. Wprowadzanie pokarmów stałych metodą blw jest możliwe, gdy tylko dziecko samodzielnie siedzi (lub cały czas siedzi na kolanach rodzica) i potrafi samodzielnie pobierać pokarm z talerza. Często rodzice obawiają się, że dziecko, które samodzielnie, bez łyżki i bez łyżeczki spożywa pokarmy stałe, udusi się. W przypadku metody blw jest zupełnie odwrotnie.